Konkurs na piosenkę roku formacyjnego 2024/2025

Kategoria: Wydarzenia

Zapraszamy do udziału w konkursie na piosenkę roku formacyjnego 2024/2025.

Piosenka roku towarzyszy rekolekcjom oazowym oraz różnym spotkaniom w ramach Ruchu Światło-Życie i nie tylko. Jest swego rodzaju znakiem jedności i przeżywania tematu formacyjnego.

Za organizację konkursu odpowiada Centralna Diakonia Muzyczna. Do udziału zapraszamy wszystkich członków Ruchu Światło-Życie, animatorów muzycznych, diakonie, kompozytorów czy osoby zainteresowane. 
Piosenka może być stworzona indywidualnie lub przez grupę osób.

Temat następnego roku formacyjnego to: „Powołani do misji”. Przy czym słowo „misja” powinno być tu rozumiane bardzo szeroko - „posłannictwo, ważne odpowiedzialne zadanie do spełnienia” (a nie tylko jako działalność głoszenia ewangelii ludziom nieznającym Chrystusa).

Udział w konkursie polega na przesłaniu plików zawierających:

  • zapis nutowy,
  • osobno napisany tekst utworu,
  • nagranie w formacie mp3 (prosimy nie przesyłać innych formatów, szczególnie w bezstratnym formacie, który ze względu na wielkość może być zblokowany przez serwer poczty).
  • krótką informację o autorze (lub autorach)

Pliki przesyłamy mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Gdyby plik okazał się zbyt duży, można przesłać link do pliku znajdującego się na ogólnodostępnym dysku sieciowym.

Termin przesyłania to 14 stycznia 2024 r. 
Przesłanie plików oznacza akceptację poniższych zasad.

Kilka dobrych rad.


Rady te stanowią kryterium oceny piosenek zgłoszonych do konkursu.

Prosta forma
- Piosenka roku jest śpiewana przez cały Ruch Światło-Życie, a więc osoby w różnym wieku. Śpiewana jest także przez całą grupę. Dlatego przy kompozycji utworu trzeba wziąć pod uwagę, że linia melodyczna nie może być zbyt skomplikowana. Warto wyobrazić sobie (muzycznie) jak będzie brzmiała śpiewana przez grupę osób). Trzeba się postarać, by piosenka nie była zbyt trudna do nauczenia, ale też i nie może to być melodia banalna. Warto zwrócić też uwagę, aby nie było podobieństwa do już istniejących melodii (plagiat).


Tonacja
- Powinna być w miarę uśredniona dla większości osób. Gdy jest za wysoko, lub za nisko, nie jest łatwo nauczyć ani śpiewać danego utworu i nie będzie chętnie śpiewana.

Tekst - Ma wyrażać temat roku. Dobrze jest dobrze popracować nad tekstem. W poprzednich latach odpadały piosenki które przy bardzo dobrej melodii miały slaby tekst. Jakie były najczęstsze zarzuty? Zbyt banalne sformułowania, tekst nie wyrażał tematu roku, niespójność gramatyczna (w jednej linijce o Bogu w 3 osobie, w następnej bezpośredni zwrot (2 osoba) a potem znów w 3 osobie itd.), bywało, że był to zlepek kilku niezwiązanych ze sobą zdań, bez konsekwencji treściowej). Warto tekst dać osobie, która go krytycznie oceni. Istotne jest też, aby nie zawierał błędów teologicznych. Tekst nie może być zbyt długi - nie w ilości zwrotek tkwi zaleta ale w jakości.


Treść
- Piosenka ma podejmować temat roku: „Powołani do misji”. Dobrze jest zaakcentować ideę powołania, ale szczególnie warto wyrazić na czym ma polegać chrześcijańska misja, posłannictwo, ważne zadanie do wypełnienia.


Nuty
- powinny być zapisane zgodnie z zasadami zapisu. Zawsze można poprosić o pomoc kogoś, kto się na tym dobrze zna. W razie czego i Centralna Diakonia może służyć pomocą.


Nagranie utworu.
Bardzo dobrze jest, kiedy jest ono w dobrej jakości. Nie musi to być profesjonalne studio muzyczne. Współczesne urządzenia nagrywają w dość dobrej jakości. Istotniejsze jest aby na nagraniu dobrze był słyszalny śpiew (muzyka jest tłem i nie może zagłuszać słów). Trzeba zadbać o dobrą intonację, dykcję emisję. W dobrym nagraniu można rozpoznać lepiej charakter piosenki, dynamikę, tempo. Choć nagranie nie jest najważniejszym elementem konkursu, to jednak warto się postarać.

Wybór piosenki roku


Propozycje piosenek najpierw ocenia jury złożone z muzyków i polonistów, a następnie Centralna Diakonia Jedności wybiera ostatecznie utwór na piosenkę roku.
Zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania drobnych zmian w lini melodycznej i tekście. Przesyłając piosenkę do konkursu autorzy zgadzają się na dokonanie zmian, na wykorzystywanie jej, publikację i rozpowszechnianie przy zaznaczeniu autorstwa.
Również zastrzegamy sobie prawo do niewyłonienia piosenki roku spośród nadesłanych propozycji. 
Decydujący głos ma Centralna Diakonia Jedności.

Gorąco zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia.