Konkurs na piosenkę roku 2019

Kategoria: Wydarzenia

Zapraszamy do udziału w konkursie na wyłonienie piosenki na rok formacyjny 2019/2020. Piosenka roku towarzyszy wakacyjnym rekolekcjom oazowym, rozmaitym spotkaniom w ramach Ruchu Światło-Życie i nie tylko. Jest znakiem jedności i przezywania tematu formacyjnego, który jest rozważany w danym roku formacyjnym.

Za organizację konkursu odpowiada Centralna Diakonia Muzyczna. Do udziału zapraszamy wszystkich członków Ruchu Światło-Życie, animatorów muzycznych, diakonie, kompozytorów czy osoby zainteresowane. Piosenka może być stworzona indywidualnie lub przez grupę osób. Temat kolejnego roku to: „Wolni i wyzwalający”. Piosenka roku powinna podejmować treści związane z tym tematem.
Piosenki należy dostarczyć przesyłając zapis nutowy, osobno napisany tekst utworu, nagranie (np. mp3) i krótką informację o autorze (lub autorach) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Gdyby plik okazał się zbyt duży, można przesłać link do pliku znajdującego się na ogólnodostępnym dysku sieciowym. Termin przesyłania to 31 grudnia 2018 r.

Kilka dobrych rad.
Prosta forma - Piosenka roku jest śpiewana przez cały Ruch Światło-Życie, a więc osoby w różnym wieku. Śpiewana jest także przez całą grupę. Dlatego przy kompozycji utworu trzeba wziąć pod uwagę, że linia melodyczna nie może być zbyt skomplikowana. Warto wyobrazić sobie (muzycznie) jak będzie brzmiała śpiewana przez grupę osób). Trzeba się postarać, by piosenka nie była zbyt trudna do nauczenia, ale też i nie może to być melodia banalna. Warto zwrócić też uwagę, aby nie było podobieństwa do już istniejących melodii (plagiat).
Tonacja - Powinna być w miarę uśredniona dla większości osób. Gdy jest za wysoko, lub za nisko, nie jest łatwo nauczyć ani śpiewać danego utworu.
Tekst - Ma wyrażać temat roku. Dobrze jest dobrze popracować nad tekstem. W poprzednich latach odpadały piosenki które przy bardzo dobrej melodii miały slaby tekst. Jakie były najczęstsze zarzuty? Zbyt banalne sformułowania, tekst nie wyrażał tematu roku, niespójność gramatyczna (w jednej linijce o Bogu w 3 osobie, w następnej bezpośredni zwrot (2 osoba) a potem znów w 3 osobie itd.), bywało, że był to zlepek kilku niezwiązanych ze sobą zdań, bez konsekwencji treściowej). Warto tekst dać osobie, która go krytycznie oceni. Istotne jest też, aby nie zawierał błędów teologicznych. Tekst nie może być zbyt długi - nie w ilości zwrotek tkwi zaleta ale w jakości.
Treść - Piosenka ma podejmować temat roku: Wolni i wyzwalający. Inspiracją niech będą teksty biblijne nawiązujące do wolności (Rz 6,17-18.20-22; Rz 7,14-25; Rz 8,15-25; Ga 5,1.13-18; 1Kor 6,12; 1Kor 7,22-24; 1Kor 10,23-24; 1P 2,15-17; Jk 1,25; Jk 2,12-13; Mk 10,41-45; J 8,31-36; Ps119). Warto sięgnąć również do pozycji o tym samym tytule: http://www.kwc.oaza.pl/wolni-i-wyzwalajacy-spis-tresci Prosimy to potraktować jako jedynie sugestie, wszak inspirację można czerpać z wielu źródeł.
Nuty - powinny być zapisane zgodnie z zasadami zapisu. Zawsze można poprosić o pomoc kogoś, kto się na tym dobrze zna. W razie czego i Centralna Diakonia może służyć pomocą.
Nagranie utworu. Bardzo dobrze jest, kiedy jest ono w dobrej jakości. Nie musi to być profesjonalne studio muzyczne. Współczesne urządzenia nagrywają w dość dobrej jakości. Istotniejsze jest aby na nagraniu dobrze był słyszalny śpiew (muzyka jest tłem i nie może zagłuszać słów). Trzeba zadbać o dobrą intonację, dykcję emisję. W dobrym nagraniu można rozpoznać lepiej charakter piosenki, dynamikę, tempo. Choć nagranie nie jest najważniejszym elementem konkursu, to jednak warto się postarać.
Propozycje piosenek najpierw ocenia jury złożone z muzyków i polonistów, a następnie Centralna Diakonia Jedności wybiera ostatecznie utwór na piosenkę roku.

Gorąco zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia.