Konkurs na piosenkę roku formacyjnego 2020/2021

Kategoria: Wydarzenia

Dojrzałość w Chrystusie - to hasło kolejnego roku formacyjnego w Ruchu Światło-Życie. Podobnie jak w poprzednich latach zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na wyłonienie piosenki roku.

Zasady konkursu

Organizatorem konkursu jest Centralna Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie.

Do udziału w konkursie zachęcamy muzyków, kompozytorów, animatorów muzycznych, różne diakonie Ruchu. Piosenka może być tworzona indywidualnie lub grupowo.

Kryteria wyboru piosenki

a) Warstwa treściowa

- tekst podejmuje temat roku - Piosenka roku powinna w swej treści podejmować formacyjny temat roku: „Dojrzałość w Chrystusie”. Winna służyć lepszemu rozumieniu i stosowaniu w życiu prawdy o chrześcijańskiej dojrzałości. Utwór ten powinien być na odpowiednim poziomie muzycznym i tekstowym .

- ciągłość myśli — musi być zachowana pewna ciągłość myśli w kolejnych zwrotkach i refrenach. Nie może to być zlepek luźno ze sobą powiązanych zdań.

- poprawność językowa - Tekst jest napisany poprawnie pod względem językowym. Należy zachować jednolitość zwrotów, spójność gramatyczną.

- poprawność teologiczna - Treści nie mogą zawierać sformułowań niepoprawnych teologicznie lub niezgodnych z nauczaniem Kościoła

b) Warstwa muzyczna

- nieskomplikowana nadmiernie linia melodyczna - Piosenka roku w swych założeniach ma być śpiewana przez cały Ruch, a więc osoby w różnym wieku. Zwyczajowo jest wykonywana przez grupę ludzi, stąd linia melodyczna nie może być zbyt skomplikowana. Należy wziąć pod uwagę, że trzeba będzie jej uczyć ludzi w różnym wieku i z różnymi zdolnościami muzycznymi.

- niebanalna linia melodyczna - Prostota melodii nie może oznaczać jej banalności.

- zachowana prozodia - Należy zadbać aby akcent wyrazowy pokrywał się z akcentem melodycznym.

- odpowiednia tonacja - Przy pisaniu melodii, trzeba pamiętać, że zbyt wysokie lub zbyt niskie dźwięki będą trudne przy śpiewaniu.

- poprawny zapis nutowy - Zapis ma być zgodny z normami pisania melodii.

- nagranie o odpowiedniej jakości - Nagranie ma oddawać charakter utworu, dynamikę, odpowiednie tempo. Ważne jest, aby na nagraniu był wyraźnie słyszalny śpiew, a podkład instrumentalny był niejako w tle. Trzeba również zadbać o odpowiednią dykcję.

Przebieg wyborów

Propozycje utworów należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Przesyłana propozycja utworu powinna zawierać:

- zapis nutowy
- nagranie
- poprawny tekst
- informacje o autorach (Nazwiska i imiona, posługę w Ruchu)

Termin przesyłania propozycji upływa 12 stycznia 2020 r.

Jury złożone z muzyków, polonistów i animatorów muzycznych zaproszonych przez CDMuz ocenia nadesłane propozycje a następnie zostają one przedstawione Centralnej Diakonii Jedności.

Ostatecznego wyboru dokonuje Centralna Diakonia Jedności.

Zastrzegamy sobie prawo do:
- wprowadzenia poprawek do warstwy tekstowej lub muzycznej utworu przy konsultacji z autorami.  
- niewyłonienia piosenki roku w drodze konkursu w przypadku, gdy nadesłane propozycje nie będą wystarczająco spełniały kryteriów konkursu.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału i życzymy powodzenia.